0
0
        

علت بروز بیماری پسوریازیس هنوز به‌درستی مشخص نشده، ولی احتمالا نقش ژنتیک در این بیماری پر رنگ‌تر از بقیه عوامل است.
این بیماری سلامت عمومی بدن را تهدید نمی‌کند فقط باعث آزار و اذیت بیمار و شکل نازیبای پوست می‌شود. اغلب اوقات بیماری با درمان قابل‌کنترل است ولی گاهی به دلایلی معلوم یا نامعلوم شعله‌ور می‌شود. تحریک پوستی نقش مهمی در شعله‌ور شدن بیماری دارد و بیماران باید عوامل تحریک‌کننده را بشناسند و از آن پرهیز کنند. یکی از این عوامل تحریک‌کننده صدماتی است که به پوست وارد می‌شود. ممکن است پوست در اثر استفاده از لیزر، آفتاب‌سوختگی، بریدگی، خراش در اثر ضربه و... صدمه ببیند.
به‌طور کلی، هر عاملی که باعث صدمه به پوست می‌شود، می‌تواند محرکی برای عود دوباره بیماری باشد. به‌همین دلیل به بیماران مبتلا به پسوریازیس توصیه می‌شود از پوست خود در برابر صدمات، اشعه زیاد آفتاب (اشعه‌ای که باعث آفتاب‌سوختگی شود مضر ولی آفتاب ملایم برای پسوریازیس مفید است) و حتی سرمای زیاد محافظت کنند و از انجام اعمال زیبایی مانند جراحی، لیزرتراپی و... بپرهیزند.
البته لیزر انواع متفاوتی دارد و هنگام استفاده از هر لیزری احتمال خراش و آسیب وجود ندارد ولی در مورد چنین بیمارانی نباید خطر کرد. عوامل دیگری غیر از خراش‌ها و آسیب‌های پوستی هم وجود دارند که باعث تحریک پوست می‌شوند که شامل عوامل استرسی، هورمونی، دارویی و... هستند. این عوامل در شعله‌ور شدن دوباره بیماری نقش دارند. گاهی بیماری پسوریازیس بعد از زایمان تشدید می‌شود.
تغییرات هورمونی که در اثر بلوغ در بدن فرد ایجاد می‌شود نیز می‌تواند باعث تشدید بیماری شود. مصرف سیگار و الکل در بیماران مبتلا ممنوع است. بهتر است این افراد پوستشان را با کرم‌های مرطوب‌کننده، نرم و لطیف نگه دارند و بیش از دیگران از پوست خود مراقبت کنند.
مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

ارسال ديدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ابن‌سینای بزرگ می باشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه
ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام